OVB Journal

Přehled > Články > Zdraví si člověk nemůže koupit, proto si je alespoň pojišťuje

Zdraví si člověk nemůže koupit, proto si je alespoň pojišťuje

Miroslav Chlumský se stal generálním ředitelem ČP ZDRAVÍ v únoru loňského roku a o tři měsíce později také předsedou představenstva. V mateřské České pojišťovně však absolvent ČVUT pracoval a sbíral zkušenosti plných 12 let.

„Můj profesní životopis není moc pestrý - hned po studiích jsem zůstal věrný svému oboru a nastoupil do Ústavu pro výzkum motorových vozidel. Pak jsem postupně měnil "směr" a přes práci na implementaci systémů řízení jakosti jsem se stal konzultantem v auditorské firmě Coopers&Lybrand. Když se mi v roce 1996 otevřela možnost pracovat na restrukturalizaci největší pojišťovny v zemi, tak jsem to považoval za lákavý projekt. Nastoupil jsem do úseku strategického rozvoje a od té doby jsem toho se skupinou České pojišťovny už dost zažil," shrnuje základní momenty své dosavadní kariéry Miroslav Chlumský.

ČP Zdraví zná od „plenek"

Za dveřmi jeho kanceláře vznikaly business plány a rodila se příprava nových projektů expanze jak pro společnost samotnou, tak pro její dceřiné společnosti - ČP Leasing, Čescob a také samozřejmě ČP Zdraví. Tuto dceru v podstatě průběžně sledoval již od listopadu 1997, kdy v ní Česká pojišťovna získala stoprocentní podíl. „Díky tomu nebyl můj přechod v rámci skupiny nijak dramatický, protože ČP Zdraví pro mě nebyla velkou neznámou, problematiku komerčního zdravotního pojištění jsem analyzoval několik let a hlavně mě i osobně zajímá. Vždycky jsem věřil, a věřím dosud, že reforma zdravotnictví už musí přijít a že soukromé finance a soukromé zdravotní pojišťovny budou v tomto resortu hrát zásadní roli. A na to se také připravujeme," doplňuje generální ředitel Chlumský.

Prvenství v pojištění poplatků při hospitalizaci

Česká pojišťovna Zdraví v loňském roce zatím po dlouhých úvahách upustila od příprav veřejné zdravotní pojišťovny a vsadila na vylepšování systému dobrovolného připojištění, v němž se pohybuje už léta. Proto pojišťovna v loňském roce reagovala na aktuální potřeby trhu vývojem nových a inovací stávajících produktů. „Byli jsme první, kdo na český trh uvedl pojištění denní podpory ve výši regulačního poplatku při pobytu v nemocnici. Zájem o tuto novinku potvrdil i fakt, že smlouvu jen během prvního pololetí uzavřelo více než 60 tisíc klientů," vypočítává Miroslav Chlumský.

Zabezpečení řidičů, sportovců i složenek

V druhé polovině roku pak z kuchyně ČP ZDRAVÍ vyšel další produkt - pojištění pracovní neschopnosti a hospitalizace při dopravních nehodách, který kombinuje náhradu krátkodobého i dlouhodobého výpadku příjmů v případě zranění při dopravní nehodě. Produkt, který se hodí každému, kdo usedá za volant. Pojišťovna ale dokáže uspokojit i potřeby užšího okruhu klientů - na základě poptávky sportovních klubů nabízí profesionálním sportovcům pojištění ztráty příjmu při zdravotní nezpůsobilosti, a to buď přímo pojištěnému, nebo jeho domovskému oddílu. Zatím posledním a velmi aktuálním produktem, který bleskově zareagoval na finanční krizi, bylo pojištění pravidelných výdajů, které zajišťuje pojištěnému pravidelné platby domácnosti - energie, nájemné, školné... v době dlouhodobé pracovní neschopnosti či po ztrátě zaměstnání.

Budoucnost patří specialitám

„I do budoucna máme v plánu zaměřit se nikoliv na univerzální typy pojištění, ale na specializované produkty. Poohlížíme se po dobrých podnětech také v zahraničí, ale v každé zemi funguje zdravotní pojištění a připojištění trochu jinak. Přesto dílčí společné prvky nalézt lze. Necháme se určitě inspirovat konceptem služeb, který je ve vyspělé Evropě nabízen tzv. mladým seniorům - těmi jsou lidé středního věku, kteří pracují, naplno si užívají života, ale už vědí, že musí něco dělat proto, aby je zdraví nezradilo," lehce poodkrývá plány společnosti generální ředitel. Manažeři ČP Zdraví věří, že se podílejí na rozvoji oboru, který má před sebou slibnou budoucnost i v Česku. Své rozvojové plány opírají o silné stránky, kterými ČP Zdraví jako specializovaný pojistitel disponuje, a zároveň o podporu mateřské České pojišťovny, která jejich úsilí podporuje.

Text: Jaroslava Matoušková

související témata