OVB Journal

Přehled > Články > Svou práci jsem si vybral a rozhodně nelituji

Svou práci jsem si vybral a rozhodně nelituji

Každý den má Bohdan Tůma, dabér a režisér dabingu, v diáři naplněný k prasknutí. Mluví o své hektické práci i výborné zkušenosti s OVB Allfinanz. A sní o zabezpečeném stáří a cestě kolem světa.

Když jsme hledali volný termín k rozhovoru, ukázalo se, že vaše pracovní nasazení je opravdu obrovské. Na čem aktuálně pracujete?

Jako dabér účinkuji v několika seriálech. Ať už je to Casino L.A., Cobra 11 nebo telenovela. Pro TV Barrandov pracuji na novém australském seriálu z lékařského prostředí. Takovou třešničkou je film Yes Man, novinka s Jimem Carreym – to je neuvěřitelně těžká práce! Jeden film jsem teď dodělal také jako režisér českého znění a připravuji kovbojku s hvězdným obsazením. Názvy si moc nepamatuji, dabingovou práci si do hlavy vůbec neukládám... Zkrátka je toho opravdu poměrně hodně, od šesti ráno do půlnoci jsem na  nohou.

Dabingu se intenzivně věnujete od začátku 90. let. Jak se za tu dobu práce dabéra změnila?

Moje práce se jen zrychlila. Dnes je všechno závislé na financích a na rychlosti – práce musí být co nejrychleji a co nejkvalitněji hotová. Přál bych si, abychom neměli problémy s rozpočty od zadavatelů – vždyť jim vyděláváme peníze.

V čem spočívá mistrovství dabéra?

Práce dabéra v sobě snoubí rychlost, umění číst „z voleje“, bez předešlé přípravy, výraz – ať je dabovaná figura mladá nebo stará, expresivní, smutná, jakákoliv. Práce dabéra se vlastně moc nevyvíjí. Buď to v sobě člověk má nebo ne. Hodně závisí na talentu. Spousta lidí se snažila dabing dělat, ale neuspěli. Dabér vlastně kopíruje, obkresluje, musí se herci totálně přizpůsobit. Je to on, akorát v českém podání.

Vaší profesí je také režie dabingu. Jak ta práce vypadá?

Režisér je takové honosné označení. Spíš říkám, že jsem dohlížeč synchronu. Dnes už jsou herci – dabéři nesmírně zkušení a  vědí, že vlastně kopírují postavu, kterou hraje někdo jiný. Já jsem tam od toho, abych věděl, o čem film je, snažil se dabéra někam vést a kontroloval synchron.

Přesto, že jste zmínil, že si dabingovou práci vůbec neukládáte do hlavy, je něco, co vás nějak mimořádně oslovilo, na co rád vzpomínáte? Dabujete nějakého herce třeba raději než ostatní?

Určitě. Jsou to herci, kteří jsou ve světové kinematografii „top“. Jim Carrey, Danzel Washington, Wesley Snypes... Filmy s nimi si samozřejmě pamatuji, jde vesměs o hezkou, ale náročnou práci. Nebo Cobra 11, kterou žiji několik let. Semir Gerkhan je skoro jako můj starší bratr.

Nemrzí vás, že při dabingu jste v pozadí, nejste vidět?

Vůbec ne, mám alespoň klid. Nejde po mně bulvár, fanoušci. Svoji práci jsem si vybral a rozhodně nelituji.

Původně jste herec, vystudoval jste konzervatoř, začínal v divadle, máte za sebou i filmové role. Proč vás teď diváci v divadle a ve filmu vidí tak málo?

Nijak se do toho neženu. Dělají to jiní a dobře, já si vybral svoji cestu v dabingu a snažím se svoji práci dělat co nejlíp. Divadlo mi velmi chybí, ale nemám na něj vůbec čas. Nevylučuji ale, že v budoucnu bych si chtěl nějakou divadelní roli „střihnout“. A ve filmu je toho tak málo, že to ve své kariéře považuji za okrajovou záležitost.

Jak při takovém pracovním zápřahu relaxujete?

Hlavně sportem. Velmi málo a nárazově se věnuji myslivosti – kdysi jsem třeba ulovil muflona oceněného bronzovou medailí za délku a sílu trofeje. Vždycky si udělám čas na rybaření, to s kamarády plánujeme třeba i rok dopředu. Hraju floorbal, hokej, tenis, občas bowling. Vypnu a vyčistím si hlavu. A taky jsem fanoušek fotbalové Sparty.

Umím si přestavit, že při takovém životním tempu vám přijde vhod finanční poradenství?

Určitě. Firma OVB, konkrétně paní Lucie Kroftová, mi udělala pořádek ve financích. Ať už jde o hypotéku, leasing, pojistky... Pomohla mi s investicemi. Lucka má všechno na starosti, zavolá, scházíme se. Mám o něco zájem a ona mi předkládá všechny možnosti. Vždycky jsem spokojený.

Jak jste se s OVB seznámil?

Na doporučení, přes jednu spokojenou klientku firmy, která byla zároveň kamarádka mojí manželky. Popsal jsem Lucce, co všechno mám a ona se na mojí finanční situaci podívala a řekla mi, co mám zařízené špatně. Zařídila to lépe a já už se jenom těším do důchodu, až budu mít obrovské peníze a vezmu manželku na cestu kolem světa.

Text: Jana Bohutínská

související témata