OVB Journal

Přehled > Články > Důležité je táhnout za jeden provaz, Pavel Manhalter

Důležité je táhnout za jeden provaz, Pavel Manhalter

Novým členem představenstva OVB Allfinanz se v prosinci loňského roku stal Pavel Manhalter.
Na starost má provoz společnosti, IT a finance.
„Líbí se mi angažovanost a entuziasmus spolupracovníků,“ hodnotí své první měsíce ve společnosti.

 

Jak jste se dostal k práci v oboru financí?

Pocházím z Brna, kde jsem studoval ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity. A v pátém ročníku jsem si  hledal práci, to byl rok 1998. Tehdy nebyl rozšířen internet ani mobilní telefony, takže jsem rozeslal podle zlatých stránek dopisy do firem z oboru financí. Dostal jsem hodně odpovědí a mohl jsem si  docela dost vybírat. Vybral jsem si firmu, která tehdy provozovala internetový portál Finance.cz. Nastoupil jsem tam v prosinci 1998.

 

Jak se vaše kariéra vyvíjela dále?

Na Finance.cz jsem měl na starosti kompletní správu obsahu webu. Bavila mě nejen práce, ale i atmosféra ve firmě, které by se dnes říkalo start-up. Proto jsem se rozhodl pokračovat zde i po dokončení školy. Finance.cz se začaly dál rozvíjet a já převzal i prodej reklamy, ze které byl chod portálu financován. Později jsme založili podobný portál i na Slovensku. Během tří let jsme se rozrostli ze 4 na 15 zaměstnanců a zmnohonásobili počet pravidelných čtenářů Finance.cz, zavedli standardní firemní procesy.

 

Jak jste se dostal k finančnímu poradenství?

Majitelé portálu měli ještě jednu firmu, která fungovala jako finančně-poradenská firma se sítí finančních poradců. Firma se etablovala na trhu díky demonopolizaci povinného ručení. Kolem roku 2000 jsme našli spousty synergických efektů a já jsem začal pro poradce připravovat marketingovou a obchodní podporu.

 

Jak jste se dostal k řízení provozního oddělení?

To bylo mnohem později. Napřed jsem si prošel procesem prodeje firmy německému holdingu AWD a pak transformačním obdobím, kdy jsem se jako součást českého top managementu učil v německu, jak se dělá obchod, jak se dělá poradenství, jaká podpora fungujea jaká nefunguje. Teprve v roce 2010 jsem se stal jednatelem a převzal jsem řízení celého backoffice AWD. Další velkou zkušeností, kterou jsem prošel, byl rebranding na Swiss life Selecta nastavení nových „korporátních“ procesů.

 

Jak složité bylo pro vás se rozhodnout nastoupit do OVB?

Swiss life v Česku zrovna procházela vnitřními změnami a já jsem se po 19 letech práce pro jednu firmu cítil unavený a potřeboval změnu. Od Miroslava Řezníka, se kterým jsme se potkávali na půdě profesní asociace, jsem se dozvěděl, že OVB zrovna vypisuje výběrové řízení na místo provozního ředitele. Přihlásil jsem se a prošel jsem třemi koly. Na závěr jsem absolvoval výběrový pohovor s panem Freisem přímo v Kolíně. Bylo to velmi profesionálně odvedené výběrové řízení a 1. prosince 2017 jsem nastoupil.

 

Co jste v té době o OVB věděl?

Samozřejmě jsem OVB znal. Vždyť jde o firmu, která stála u zrodu finančního poradenství v Čr! Navíc mezinárodní firma s jasně definovanými procesy a řízením. Cítil jsem velkou příležitost a výzvu, že mohu využít svých zkušeností a pomoct vybudovat poradenskou jedničku v Čr.

 

Co jsou nyní vaše nejdůležitější pracovní aktivity a projekty?

Pracujeme na několika projektech týkajících se digitalizace. Na minulém fkt jsme spustili již několik prvních funkcionalit. Propojili jsme první finanční instituce s našimi systémy a budeme v tom pokračovat. V digitalizaci vidím velkou budoucnost. Musíme také zajistit, aby všechny systémy, které fungují interně, fungovaly bezchybně, efektivně a jednoduše i přes zvyšující se datové nároky.

 

Obor finančního poradenství je silně regulován, jak se na tutooblast díváte?

Bohužel v České republice a v evropě je regulace přehnaná. Proto se snažíme v profesní asociaci argumentovat a regulaci usměrňovat tak, aby v konečném důsledku nešla proti klientům a stále dovolovala dělat smysluplné a co nejméně byrokratické finanční poradenství.Přestože se regulaci nevyhneme, OVB Čr díky faktu, že je součástí velké stabilní holdingové struktury, všechnana řízení a změny bez problémů ustojí.

 

Co je z hlediska dobřefungující firmy nejdůležitější princip?

Nejdůležitější je držet všechny zaměstnance a spolupracovníky na stejné straně. Pak půjde firma mnohem rychleji dopředu. Když firma táhne za jeden provaz, tak roste, všem se pracuje dobře a v příjemné atmosféře. Všichni jsou pak aktivní, vymýšlejí nové věci a celá firma z toho profituje.

 

Struktur je ale hodně. Dá se to vůbec zajistit v takovém počtu spolupracovníků?

Neznamená to, že všichni musí dělat to samé. Ale musí mít stejný cíl, musí stejně smýšlet. K cíli vede spousta cest, ale pokud jsou tyto cíle v souladu se strategií, pak je jedno, jakou cestou k tomu dojdou.

 

Kde vidíte prostor pro zlepšení?

It podpora, jako všude na trhu. Je to nekončící proces neustálého přizpůsobování měnícím se podmínkám. Pracujeme na tom, máme podporu z holdingu. Máme skvělý systém Finreport, který je z mého pohledu na vysoké úrovni a hodně strukturám pomáhá. V současné době ho propojujeme se všemi produktovými partnery, to je klíčové pro lepší servis klientům a komfort práce poradců. Chceme prostřednictvím ld do důležitých projektů více zapojit zpětnou vazbu z obchodu, aby všechny procesy byly stále v co největším souladu s praxí a s ní se i vyvíjely.

 

Jak se změnila práce finančních poradců proti době, kdy jste začínal?

Dnes je to úplně jiné. Je tady evropská a česká regulace, k tomu se zvyšuje finanční gramotnost českých lidí.A jednou z nejdůležitějších změn je ta, že na přelomu tisíciletí neměl klient žádné produkty a poradce s ním teprve stavěl strategii. Dnes už klient má úplně všechno a musíte jen prověřit, jestli má vše správně nastavené, případně jestli se jeho životní situace nezměnila natolik, že je vše potřeba přenastavit. Produkty se naštěstí modernizují. Takže to, co nešlo před 10 lety, dnes už jde. Nemá tedy smysl, aby měl klient jeden produkt celý život.

 

Co se vám v OVB zatím nejvíce líbí?

Líbí se mi angažovanost a entuziasmus spolupracovníků. Všichni jsou velmi proobchodně naladěni, což je skvělý výchozí stav pro budoucnost. Vím i z konkurenčních firem, že je mnoho lidí vyhořelých a už ani moc nevěří tomu, co dělají. Tady jsou ale lidé draví a do práce zapálení. Navíc OVB je snad jediná firma na trhu, která si vychovává vlastní spolupracovníky. Od toho se nesmíme odchýlit, to je naše největší konkurenční výhoda.

 

Kde i po tolika letechv oboru berete inspiraci?

Vždycky jsem inspiraci bral z několika zdrojů. Ze zahraničí, protože mám přístup k tomu, jak to funguje na trhu jinde. Inspiraci beru i z českého trhu. A inspiruji se také od spolupracovníků. Tyto tři pohledy si dávám dohromady, sjednocuji je, a to je mi pak inspirací. Každý úhel pohledu je trošku jiný a tato kombinaceje dobrá.

 

Přijdou v dohledné době nějaké další změny?

Od začátku příštíhoroku nás čeká zákon o distribuci pojištění, budeme se na to muset připravit už na podzim.S tím jsou spojené certifikace napojišťovnictví. Přibude nám tedy zase papírování. Týká se to hlavně zprostředkování životního pojištění.To ale chceme eliminovat digitalizací. A pak věřím, že už bude chvíli klid po té smršti posledních tří let.

 

Jaká je podle vás budoucnost finančního poradenství?

V budoucnu přežijí jen větší a silné společnosti. V tomto nám paradoxně regulace nahrává. Trh se pročistí a zprofesionalizuje a tuto profesionalitu udrží jen velcí hráči. Allfinanz koncept je velmi dobrý. To je cesta, která je správná. Myslím si, že pokud se chce člověk specializovat pouze na určitou specifickou cílovou skupinu. Ale pokud chce někdo obsluhovat celý trh, myslím si, že allfinanz koncept je nejlepší. Do budoucna budou čím dál víc důležité investice. To je důvod, proč se tomu musíme přizpůsobit.

 

Jak se bavíte ve volném čase?

Teď jsem plně ponořený do práce, moc času mi nezbývá. Ale vždy jsem trávil hodně času na lyžích. Spolu s celou rodinou rádi cestujeme. Nejen do zahraničí, ale i po celé České republice. Rádi navštěvujeme hrady, zámky, chodíme na túry, jezdíme na hory a k tomuto aktivnímu životnímu stylu se snažíme vést i děti.

 

Pavel Manhalter

Ing. Pavel Manhalter

Narodil se v Brně, kde vystudoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity. Má bohaté zkušenosti z oblastí obchodu, provozu i marketingu. Svou kariéru zahájil na serveru Finance.cz, které následně fúzovaly s AWD a posléze se rebrandovaly na Swiss Life Select. Se svou ženou vychovává dvě děti.

Text: Martina Peřinková , Foto: Petr Kleiner

související témata