Přehled > Články > Jan Kokta OVB je životním stylem

Jan Kokta OVB je životním stylem

Původně chtěl být právníkem, ale podnikání v OVB nakonec zvítězilo. Rád zkouší nevyšlapané cestičky, a proto se svými spolupracovníky připravuje projekty, které jsou natolik speciální, že jimi osloví i lidi, kteří by se jinak pro spolupráci přemluvit nenechali. Od začátku července zastává pozici regionálního ředitele.

Jan Kokta

Narodil se 19. 6. 1987 ve Vlašimi, kde vystudoval i střední průmyslovou školu, obor strojírenství. Po maturitě se rozhodoval, zda pokračovat v technickém oboru, nebo nastoupit na práva, která ho zajímala. Nakonec práva zvítězila, protože v rodině měl tento obor tradici. Dostal se na ně ale až na druhý pokus, mezitím studoval v Praze vyšší odbornou školu. Na právnické fakultě v Plzni absolvovat tři ročníky, studia ale přerušil a už neplánuje se do Plzně vrátit. Registraci v OVB podepsal v listopadu 2007, od 1. července 2012 zastává pozici regionálního ředitele. Je svobodný, zadaný.

Plánoval jste být právníkem jako další členové rodiny. Co vás přivedlo do OVB?

Pro důvod se musím vrátit víc do minulosti. Když se rodiče rozvedli, nesl jsem to velmi špatně a nebyl jsem schopný pochopit, proč se to stalo. Do toho jsem se rozešel s přítelkyní, takže jsem pro sebe začal hledat nějaké nové místo v životě. Chtěl jsem být hlavně finančně soběstačný, a tak jsem se poohlížel po brigádě. Shodou okolností jsem na nějaké studentské party potkal kluka, který mi nabídl, zda bych si nechtěl vydělávat devadesát tisíc korun měsíčně. Říkal jsem si, co to může být, jestli bude chtít, abych točil porno nebo distribuoval drogy. Vysvětlil mi, že by se jednalo o OVB. Vzpomněl jsem si, že už jsem jednou na pohovoru v OVB byl, ale moc mě to nepřesvědčilo. On však oponoval, že OVB není jen jedna firma, ale že v ní existuje řada zemských ředitelství. A pokud chci být nejlepší, musím se spojit s těmi nejlepšími. Tak jsem se v listopadu 2007 dostal do týmu k Martinu Zoubkovi a Justinu Valešovi.

Jaké byly vaše první pocity, když jste přijel do pražské kanceláře?

Byl to celý soubor věcí, které na mě působily - lidé chodili hezky oblečení, potkával jsem tu krásné a chytré holky, do toho jsem viděl auta, která si kolegové mohli pořídit. I když to může působit povrchně, něco si z tohoto amerického stylu vedení kanceláří člověk určitě vezme.

S jakou strategií jste se do podnikání pustil?

V Plzni nemělo OVB moc dobrou pověst a spolužáci mě přemlouvali, ať to nedělám. Já jsem si ale řekl, že to aspoň zkusím. Mojí strategií bylo lidem co nejvíce ukázat, že něco takového vůbec existuje. Sám jsem byl ze systému poskytování kvalitního poradenství nadšený a situaci jsem viděl značně optimisticky. První měsíc jsem realizoval obrat 1037 bankovních jednotek, což bylo úžasné a velmi mě to motivovalo.

Kdo byli vaši první klienti?

Byli to rodiče, u nichž přesně nevím, zda to skutečně potřebovali, nebo mi chtěli udělat radost, a pak přátelé z vesnice, odkud pocházím.

Stejně úspěšný jste byl i v dalších měsících?

Stále jsem měl chuť do světa křičet, jak jsou služby úžasné, ale najednou jsem kolem sebe neměl nikoho, komu bych je mohl nabídnout. Uvědomil jsem si, že tak jednoduše to asi nepůjde. Měl jsem třeba i měsíc, kdy jsem napsal jen 37 bankovních jednotek.

Co vás ‚nakoplo"?

Měl jsem několik kariérních pohovorů s nadřízenými a řekl jsem si, že člověk může být úspěšný jen tehdy, když se poučí ze svých chyb. Vždycky jsem obdivoval myslitele, vědce nebo prosperující podnikatele a přemýšlel jsem, co za jejich úspěchem stojí. Ptal jsem se i hokejového kouče Mariána Jelínka, jak to, že je Jágr tak dobrý. Vysvětlil mi, že Jágr měl vždycky svoji hlavu a dokázal se vymanit ze svého okolí. Když ostatní trénovali určitým způsobem, on trénoval jinak. To mě inspirovalo.

Kdy se úspěch znovu dostavil?

Za spoustou úspěšných chlapů stojí žena. Navázal jsem tehdy vztah s jednou kolegyní a ona byla v té době úspěšnější. Chtěl jsem jí ukázat, že to také umím a zvládnu vydělávat. Shodou okolností jsem oslovil několik kamarádů se spoluprácí a ono to klaplo. Navíc díky tomu, že naše kamarádské vztahy jsme udržovali i v práci a společně jsme si šli třeba zahrát fotbal, začali o práci projevovat větší zájem a chtěli také růst, v té době jsme zavedli pojem do pracovní činnosti OVB hrou.

Jak se vám dařilo dodržovat kariérní plán?

Podnikat jsem začal v listopadu 2007, k 1. říjnu 2008 jsem došel na pozici GST, 1. února 2010 na pozici BL, 1. června 2011 jsem se stal oblastním ředitelem a k 1. červenci 2012 jsem se stal regionálním ředitelem. Žádnou pozici jsem tedy nesplnil v tom nejkratším čase, nikdy to ale ani nebylo mým cílem. Spíše stavím práci na kvalitních vztazích s klienty a spolupracovníky. Na každé povýšení chci mít strukturu připravenou - když budu jmenovat ředitele, musí být schopen bez mé pomoci tuto pozici zastávat.

Jak velká je vaše struktura?

Aktivních je kolem sedmi set spolupracovníků a provozujeme celkem 43 kanceláří. Rozmístění vychází z toho, odkud pochází mých šest přímých kolegů. Hodně jsme se rozvíjeli v Plzni, kde jsme já a další kluci studovali, tam jsem vybudoval strukturu za přítomnosti Jirky Mareše a Michala Kováříka. V Benešovsku, odkud pocházím, otevřel kancelář Franta Chotovinský. Třetí lokalitu začal budovat Martin Doležal v Třebíči. Postupně jsme expandovali i do dalších částí republiky.

S jakými plány vstupujete do nově získaného regionálního ředitelství?

Když se během porady sejdeme s kolegy nad mapou republiky, na níž jsou označené kanceláře, vidíme, že máme poměrně malé zastoupení na Moravě. Kromě posilování postavení v Čechách bychom se tedy chtěli více zaměřit na Moravu, ovšem nejen otevíráním poboček, nýbrž v rámci určitého projektu, kde se budou moci lidé realizovat. Jsme mladí a ambiciozní lidé, v podnikání jsme velmi krátkou dobu a věřím, že ty největší úspěchy nás ještě čekají.

Můžete být konkrétnější?

Rozjetý už máme projekt Sport Group, který se zaměřuje na profesionální ochranu zdraví sportovců. Nic podobného doposud v České republice neexistovalo. Díky tomu se spousta mých kamarádů, kteří by jinak do OVB dělat nešli, protože na to koukali jako na práci pojišťováka, zapojila, jsou nadšení a kariérně jdou velmi rychle nahoru, například bývalí vrcholoví sportovci Martin Kuklík, jeho bratr Víťa a taktéž juniorský mistr evropy v enduru Honza Holada. Dalším příkladem je projekt pro manuálně pracující, který chrání zdraví a zajišťuje příjmy. Dnes velmi málo lidí ví, že když se jim něco stane, můžou za to dostat slušné peníze. Můj táta je při práci na zahrádce pořád někde odřený a potlučený. Když se mu teď něco přihodí, dostane za to peníze v řádech tisíců.

Co tvoří v současnosti hlavní náplň vaší práce?

Soustředím se hlavně na školení a osobní rozhovory s manažery. Zjišťuji, jak jim práce jde a v jakém jsou rozpoložení. Když má někdo třeba problémy s přítelkyní, tak se asi nebude stoprocentně soustředit na práci, a proto je důležité dát mu pocit bezpečí a zázemí. Ve firmě se stále snažím vytvářet příjemnou atmosféru, aby se tu lidem dobře pracovalo. Bez mého týmu bych ale tak velkou firmu nevybudoval, a proto bych chtěl poděkovat svým nejbližším spolupracovníkům, hlavně Frantovi Chotovinskému, Michalu Kovářovi, Jirkovi Marešovi, Martinu Doležalovi, Petru Toulovi, Martinu Kuklíkovi a Pepovi Koktovi, jsou to nejen ‚byznys" kolegové, ale i jedni z nejdůležitějších lidí v mém životě - jsou jako moje rodina. Samozřejmě to není jen o mně a lidech, které jsem zmínil, je tu celá řada dalších neméně důležitých spolupracovníků, a to dalších 12 oblastních vedoucích a 57 obchodních vedoucích.

Co pro vás OVB znamená? Odpovím vám otázkou, kterou jsem kdysi dostal. Kdo je vítězem? Já tehdy odpověděl, že přece ten, kdo něco vyhraje. Dotyčný mi řekl, že mám pravdu, ale ať se zamyslím nad tím, jestli není vítěz ten, kdo se umí správně rozhodnout. I v OVB se musí člověk rozhodnout, co od něj očekává. Samozřejmě zpočátku pro mě OVB znamenalo vidinu peněz, které se tu dají vydělat. Čím déle tu práci dělám, tím je ale pro mě cennější jít si sednout třeba na ryby. Dnes tedy pro mě OVB představuje hlavně svobodu, i když nepopírám, že peníze mi zajišťují určitý životní styl. Důležité pro mě taky je, že s lidmi, s nimiž pracuji, jsem si vytvořil velmi nadstandardní osobní vazby, nejsilnější okamžiky v OVB jsou pro mě ty, když lidé z mého týmu slaví úspěchy, například, že si někdo koupí něco hezkého - auto, oblečení nebo svým blízkým dopřeje něco, z čeho mají radost. Nejvíce si ale cením pracovních úspěchů na mezinárodním poli OVB, v roce 2011 jsem se stal nejlepším oblastním ředitelem v Evropě, František Chotovinský nejlepším oblastním vedoucím, Standa Pauš nejlepším obchodním vedoucím a Mirek Břečka byl třetím nejlepším obchodním vedoucím v celé Evropě... To byly velmi emotivní okamžiky, jak kluci, tak i jejich týmy odvedli velmi dobrou práci! Respekt před tím, co dokázali!!

Dá se firma o tolika lidech udržet jen na bázi přátelství?

Tým kolem Franty Chotovinského je již natolik silný, že tam už není tolik prostoru pro tyto osobní kontakty. Spíš zajdeme na drink a uděláme velkou firemní akci. Naopak nejmladší část firmy tvoří kluci, s nimiž jsem začal jezdit na motorkách. S nimi na cestách vyřeším daleko víc, než kdybychom seděli v kanceláři. Je to tedy hodně individuální. Pokud chcete být v OVB úspěšný, nemůžete mít pracovní dobu od osmi do čtyř. OVB je životní styl, spousta ambiciózních lidí, uvolněné atmosféry, ale zároveň i velmi tvrdé práce.

Na ty ryby si opravdu chodíte sednout? Chodím občas chytat na pytlačku schovaný v remízku, když ale něco chytím, zase to pustím. Mám ovšem i další zájmy, jako zajít si zacvičit do fitka, maximum volného času se snažím trávit s přítelkyní, která mi vytváří skvělé zázemí, bez ní by ta práce nešla nejen kvůli opoře v osobním životě, ale zároveň i v běžném pracovním dni. Je totiž mou asistentkou. Jinak rád jezdím za rodiči a poslouchám, co tátovi vyrostlo na zahradě nového.

Text: Lucie Kettnerová , Foto: Michael Kratochvíl

Štítky:

doporučit známému

Tagcloud

související témata